Víš, jak miminka fotím? S péčí maminky a babičky. Sama mám vychované dvě dcery a teď je u nás v rodině nová generace. Když držím v ateliéru cizí miminko, držím ho tak, jak jsem držela ty svoje. A jak držím dnes vnučku.
Mně rukama prošly desítky, možná stovky miminek. Fotím je dlouho. Když jsem s tím začínala, dělala jsem si specializované kurzy newborn fotografie u několika fotografek, které ten styl ovládají. Hledala jsem si svůj způsob, abych ho měla rok, dva, deset, dvacet, abych ho dělala konzistentně a hlavně bezpečně.
Najednou se z toho stal celosvětový trend. Začala s ním kdysi Anne Geddes ze Sydney, později se to dostalo i do Brna, kde jedna kolegyně tenhle styl prorazila u nás. Tehdy se hodně řešilo, jak miminka vsouvat a nasouvat do nádob, košíčků, do roztomilých kostýmů.
Já jsem si vybrala jinou cestu. Bezpečnou. Místo nasouvání miminka do rekvizit fotím miminko v takzvaném newborn vaku, plném drobných kuliček, který jsem si nechala poslat až z Austrálie. Miminko v něm v podstatě jenom leží, polohuju ho jemně podle toho, co je v tu chvíli potřeba, na zádička, na boček i na bříško. Drobeček se zavřenýma očima, klubíčko. A pozadí, kostýmek nebo dekorace, to všechno přidávám až v počítači.